• ÇEKSİAD’DA TÜRKİYE VE DÜNYA EKONOMİSİ KONUŞULDU
  • ÇEKSİAD’DA TÜRKİYE VE DÜNYA EKONOMİSİ KONUŞULDU
   Çekmeköy İşadamları Derneği (Çeksiad) üyelerinin eğitimi için seminerler düzenlemeye devam ediyor. Çeksiad’ın bu sefer ki konuğu Ekonomist Gökhan Şen oldu.
   23 Mayıs 2022 18:30
   Son Güncelleme:23 Mayıs 2022 18:30
   zafer yılmaz
   1224

           Her fırsatta eğitime önem verdiğinin altını çizen Çeksiad Başkanı Erdal Albayrak ve yönetim kurulu üyeleri, Çeksiad Akademi ve Genç Çeksiad ile güzel adımlar da atmışlardı. Bir yandan da üyelerinin gündemi takip edebilmeleri ve iş hayatlarında daha iyi yerlere gelmeleri açısından, tüm üyelerinin katılabileceği eğitim seminerleri de düzenlemeye devam ediyorlar.

           Son olarak Bloomberg HT'de Ekonomi Koordinatörü olan sunucu, Yazar, Ekonomist Gökhan Şen’i davet eden Çeksiad, Türkiye ve Dünya ekonomisi ve gidişatı ile güncel bilgileri aldılar.

               Program öncesi selamlama konuşması yapan Çeksiad Başkanı Erdal Albayrak,  Eğitim çalışmalarına aralıksız devam edeceklerini söyleyerek istihdam konusunda da  “Üyelerimizin elaman talepleri ile ilgili de önemli çalışmalarımız var ve onların kalifiye elaman bulma konusundaki sıkıntılarını çözmek için bazı adımlar atıyoruz. Bu konuda sizlere yardımcı olmak için bir çalışma başlatıyoruz ve bu konuda bir komite oluşturmak için çalışmalara başladık. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum ve bu tür programlara daha yoğun katılım bekliyoruz” dedi.

            Gökhan Şen yaptığı sunumda önce grafiklerle Dünya’da ki ve Türkiye’de ki yüksek enflasyon, dış ticaret, hammadde, üretim verileri, doğalgaz, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın dünya ekonomisine etkileri, Çin kaynaklı etkiler vb. konularda bilgilendirme yaptı.

             Şen “ Çin limanlarında gelen ve giden gemileri bekleterek tedarik zincirine büyük darbe vuruyor. Bu tüm Dünya’da başta otomotiv sektörü olmak üzere fiyatların artmasında büyük bir etken oluyor. Ayrıca Dünya’nın en büyük gemi ticareti şirketlerinin taşıma ücretlerine yaptıkları büyük zamlar da oldukça etkili oldu. Enerji krizi de dünya ekonomisini etkileyen önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Petrol, gaz, kömür, elektrik fiyatlarının düşeceği de ön görülmüyor. En büyük tedarikçi Rusya’nın bu konuda tedariği kesmesinin etkisi, Avrupa için oldukça büyük oldu. Bu ülkelerin savaşmasının turizm açısından Türkiye için de kötü oldu diyebiliriz. Rusya sadece petrol, doğalgaz açısından değil, gıda deposu ülke olması açısından da tüm dünya’yı etkiliyor.

           Önümüzde ki zamanlarda dizel tedariği açısından da büyük sıkıntı olabileceğini sanıyoruz. Türkiye’de son durumlara baktığımızda enflasyon nerdeyse cari açığında önüne geçiyor. Yılsonu tahminlerimiz tüketici enflasyonu olarak

   Yorum Yazın