• İSTANBUL KANALİZASYONUNDAN UYUŞTURUCU AKIYOR
  • İSTANBUL KANALİZASYONUNDAN UYUŞTURUCU AKIYOR
   İstanbul’un kanalizasyonlardan akan uyuşturucu haritası ortaya çıktı; Hangi İlçe hangi uyuşturucuyu kullanıyor?
   08 Nisan 2021 09:41
   Son Güncelleme:08 Nisan 2021 09:41
   zafer yılmaz
   1060

   İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Adli Bilimler ve Adli Tıp Enstitüsü akademisyenleri Prof. Dr. Faruk Aşıcıoğlu, Dr. Selda Mercan, Merve Kuloğlu Genç’in “Atık Sulardan Uyuşturucu ve Diğer Psikoaktif Maddelerin İzlenmesi” başlıklı projelerinin sonuçları ortaya çıktı. İstanbul’daki atık su arıtma tesislerinden alınan analiz sonuçlarına göre, kentte en çok kullanılan uyuşturucu türü esrar.

   Dünyanın en kalabalık kentleri ile de karşılaştırmalı örneklerde, Amsterdam, Barselona, New York, Münih, Berlin, Zürih, Şangay gibi dev metropollerde kullanılan uyuşturucunun çeşidi ve oranı İstanbul ile karşılaştırıldı.

   İSTANBUL ZİRVEDE!

   Geçen yılın Mart, Haziran, Eylül ve Aralık dönemlerini kapsayan araştırmanın verilerine göre İstanbul esrar kullanımında 10 kentin yer aldığı listede Barselona’dan sonra ikinci sırada yer aldı. Eroin kullanımında da ABD’nin New York kentinin ardından ikinci sırada yer alan İstanbul, kokain kullanımında ise başka kentlerin gerisinde yer alıyor. Listede Adana ise New York ve İstanbul’dan sonra en fazla esrar kullanılan üçüncü il konumunda.

   Sosyo-Ekonomik dağılıma göre ilçe ilçe uyuşturucunun kullanım çeşidinin değiştiği nin altı çizilirken, İstanbul’da esrar, eroin, kokain, amfetamin, metamfetamin, ekstazi kullanım oranları ile dünya ülkeleri arasındaki farklar analiz edildi. Araştırmaya göre İstanbul’da en fazla kullanılan uyuşturucu türü esrar, en az tüketilen ise amfetamin olarak belirlendi. Kenevir bitkisinden elde edilen ve psikoaktif etkiler yaratan esrarın, genellikle Avrupa yakasında daha yoğun kullanıldığı tespit edildi. Listeye göre;

   EN ÇOK ESRAR KULLANILAN İLÇELER

   B.Çekmece

   Avcılar

   Çatalca

   Bağcılar

   Beylikdüzü

   Bahçelievler

   Esenyurt

   Bakırköy

   Arnatuvköy

   Silivri

   Başakşehir

   EN ÇOK EROİN KULLANILAN İLÇELER

   Esenyurt

   Arnatuvköy

   Bakırköy

   Başakşehir

   EN ÇOK EKSTAZİ KULLANILAN iLÇELER

   Üsküdar

   Ataşehir

   Ümraniye

   Maltepe

   Çekmeköy

   Sancaktepe

   Yorum Yazın